Answer:
0.57 or 0.56
Step-by-step explanation:
passenger fares + tax revenue = operating costs
Thus:
passenger fares = operating costs - tax revenue
= $69 million - $30 million
= $39 million
The ratio of passenger fares to total operating costs is:
$39 million
= 0.5652.
$69 million
To the nearest hundredth, the farebox recovery ratio is 0.57.
Company 1: f(x) = 0.25x² - 8x + 600
f(6) = 0.25(6²) - 8(6) + 600 = 9 - 48 + 600 = 561
f(8) = 0.25(8²) - 8(8) + 600 = 16 - 64 + 600 = 552
f(10) = 0.25(10²) - 8(10) + 600 = 25 - 80 + 600 = 545
f(12) = 0.25(12²) - 8(12) + 600 = 36 - 96 + 600 = 540
f(14) = 0.25(14²) - 8(14) + 600 = 49 - 112 + 600 = 537
company 2:
x g(x)
6 862.2
8 856.8
10 855
12 856.8
14 862.2
Based on the given information, the minimum production cost of company 2 is greater than the minimum production cost of company 1.
Answer:
Step-by-step explanation:
slope=change in y/change in x
one way is t pick 2 points, (x1,y1) and (x2,y2)
the slope is (y2-y1)/(x2-x1)
pick some points
(8,4) and (8,0)
slope=(0-4)/(8-8)=-4/0=undefined
the slope is undefined
there is no slope.
Answer:
Hello there!
The answer to your question is :
<em>C: Finn needs 6 cups of sugar for 4 cakes.</em>
<em>D: Finn needs 1 1/2 cups of sugar for 1 cak</em>e.
Step-by-step explanation:
The graph clearly shows ( sides cups of sugar) (bottom number of cakes)
For sugar you need 6 cups to make 4 cakes
For sugar on the second question you need 1 1/2 cups of sugar to make 1 cake
Multiply 1 1/2 times 6 then divide and your answer is 4. That's 4 cakes out of 6 cups of sugar out of the original cups of sugar ( 1 1/2)
This is the confirmed answer I took the quiz and got 100%
Hopes this helps you!
~Darlington
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587