Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
Ionic, metal, organic
Explanation:
In this case, we have to analyze each compound:
-) 
In this compound, we have a non-metal atom (Cl) and a metal atom (Ca) . So, we will have a high electronegativity difference between these atoms, With this in mind, we will have an ionic bond. Ions can be produced:

The cation would be
and the anion is
. So, we will have an <u>ionic compound.</u>
-) 
In this case, we have a single atom. If we check the periodic table we will find this atom in the transition metals section (in the middle of the periodic table). So, this indicates that Cu (Copper) is a <u>metal.</u>
-) 
In this molecule, we have single bonds between carbon and hydrogen. The electronegativity difference between C and H are not high enough to produce ions. So, with this in mind, we will have covalent bonds. This is the main characteristic of <u>organic compounds. </u> (See figure 1)
Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
Answer:
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.
Explanation:
Moles of cobalt(II) nitrate ,n= 
Volume of the cobalt(II) nitrate solution, V = 100.0 mL = 0.1 L

Let the molarity of the solution be 

A students then takes 4 .00 mL of
solution and dilute it to 275 ml.


(molarity after dilution)
(after dilution)


Molarity of the of solution after dilution is 0.002375 M.

1 mol of cobalt(II) nitrate gives 2 moles of nitrate ions. Then 0.002375 M solution of cobalt (II) nitrate will give:
![[NO_3^{-}]=\frac{2}{1}\times 0.002375 M=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7B2%7D%7B1%7D%5Ctimes%200.002375%20M%3D0.004750%20M)
Moles of nitrate ions = n
Volume of the solution = 275 mL = 0.275 L
Molarity of the nitrate ions = ![[NO_3^{-}]=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D0.004750%20M)
![[NO_3^{-}]=\frac{n}{0.275 L}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7Bn%7D%7B0.275%20L%7D)
n = 0.001306 mol
Mass of 0.001306 moles of nitrate ions:
0.001306 mol × 62 g/mol= 0.08097 g
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.