Answer:
Tissues form organs, and organs form systems. Hope this helped!
Explanation:
Answer:
The answer is below
Explanation:
Avogadro stated that "Equal volumes of all gases at the same temperature and pressure contain the same number of molecules". Hence at standard temperature and pressure 1 mole of a gas occupies 22.4 liters of volume.
1 mol = 22.4 liters
Given a gas with 1 L and mass of 1.92 g at STP.
number of moles = 1 L / (22.4 L / mol) = 0.0446 mol
The molar mass = mass of gas / number of moles
molar mass = 1.92 g / 0.0446 mol
molar mass = 43.008 g / mol
Answer:
Suspension
Explanation:
This mixture is a simple suspension.
A suspension is a mixture of small insoluble particles of a solid in a liquid or gas. Here, it is insoluble particles in liquid.
- Suspensions are settle on standing this is why they have to be mixed again.
- The particles do not pass through ordinary filter paper.
- They are usually cloudy and have an opaque color.
- The marinade is simply a suspension.
- It is not a solution because they do not settle on standing.
- Also, colloids do not settle on standing.
The number of Ml of C₅H₈ that can be made from 366 ml C₅H₁₂ is 314.7 ml of C₅H₈
<u><em>calculation</em></u>
step 1: write the equation for formation of C₅H₈
C₅H₁₂ → C₅H₈ + 2 H₂
Step 2: find the mass of C₅H₁₂
mass = density × volume
= 0.620 g/ml × 366 ml =226.92 g
Step 3: find moles Of C₅H₁₂
moles = mass÷ molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₁₂ = (12 x5) +( 1 x12) = 72 g/mol
moles = 226.92 g÷ 72 g/mol =3.152 moles
Step 4: use the mole ratio to determine the moles of C₅H₈
C₅H₁₂:C₅H₈ is 1:1 from equation above
Therefore the moles of C₅H₈ is also = 3.152 moles
Step 5: find the mass of C₅H₈
mass = moles x molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₈ = (12 x5) +( 1 x8) = 68 g/mol
= 3.152 moles x 68 g/mol = 214.34 g
Step 6: find Ml of C₅H₈
=mass / density
= 214.34 g/0.681 g/ml = 314.7 ml
To compute the energy, Q, needed to melt a certain amount of ice, n, in moles, we have

where the latent heat of fusion for ice is equal to 6.009 kJ/mol.
Now, since we have a 20.0 lb ice, we must first convert its mass to grams. Thus mass = (20.0)(1000)(0.4536) = 9072 g.
To find the number of moles present, we must recall that the molar mass of water (ice) is equal to <span>1.00794(2) + </span><span>15.9994 </span>≈ 18.01 g/mol. Hence, we have

Now, to compute for the molar heat of fusion, Q,

Therefore, the amount of heat needed to melt the 20-lb bag of ice is equal to 3026.9 kJ.
Answer: 3026.9 kJ