answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
1 year ago
6

Harvey has “r” red peppers and one fourth as many orange peppers. Choose the expression that shows how many orange peppers Harve

y has A. 4/r B. r/1/4 C. r/4 D. 1/4/r
Mathematics
1 answer:
lana [24]1 year ago
4 0

Answer:

\frac{1}{4}r

Step-by-step explanation:

The amount of red pepper that Harvey has is r red peppers and one fourth as many orange peppers. What this means is that the number of orange pepper that Harvey has is one fourth the number of red peppers. Since the number of red pepper is r, therefore the number of orange pepper is given as:

Number of orange pepper = \frac{1}{4} \ of\ red\ pepper(r)

Number\ of\ orange\ pepper=\frac{1}{4}r

You might be interested in
Use synthetic division to solve (x^3 + 1) ÷ (x – 1). What is the quotient?
soldi70 [24.7K]
What are your choices?
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A container holds 2,000 g of water. This is the same as:
liraira [26]
1 g = 1 cm^3 = 1 mL. Hence, 2000 g = 2000 cm^3 = 2000 mL.
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
A city map has the scale 1 inch = 500 feet. If a map of the city limits is 36 inches (East to West) by 24 inches (North to South
MrRa [10]
East to West distance in the map: 36 inches

Use of the scale: 36 in * 500 feet / in =18,000 feet

Conversion to miles: 18,000 feet * 1 mile / 5,280 in = 3.4 miles

Answer: 3.4
8 0
2 years ago
norman purchased 3.5 lb of his favorite mixture of dried fruits to use in trail mix the total cost was $16.87 how much does the
Alex_Xolod [135]
To do this we will divide d amount of dollars by d amount of lbs.

Lets do it:-
 
16.87 ÷ 3.5 = 4.82
1 lb of trail mix is for $4.82
 
CHECK OUR WORK:-
 
4.82 × 3.5 = 16.87
We were RIGHT!!
 
So, 1 lb of trail mix costs $4.82.
 
Hope I helped ya!! xD
8 0
1 year ago
How do i find each product by factoring the tens? 3x2, 3x20, and 3x200
RUDIKE [14]
Well, since it only asking about the product, you don't have to multiply the result 
The product would be :
3 x 2 = 6
3x 20 =  3 x 2 x 10  = 60
3 x 200 = 3 x 2 x 10 x 10 = 600

hope this helps
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 64 singers in the choir. the tenors and sopranos are in separate row . there are 8 singers in each row. there are 4 ro
    6·1 answer
  • ALGEBRA 2/ TRIG QUESTION ATTACHED Please help ❤️❤️
    10·1 answer
  • What is true of the function g(x) = –2x2 + 5? G(x) is the multiplication of g and x. –2x2 +5 is the input of the function. The v
    15·2 answers
  • Mrs merson is selling her car. Her reaserch shows that the car has a current value of 5500, which is 55% of the amount mrs merso
    15·2 answers
  • There are 39 members on the Central High School student government council. When a vote took place on a certain proposal, all of
    5·1 answer
  • After doing some work in the house, Bob and Carol want to put a concrete patio on the side of the house to keep people from trac
    9·1 answer
  • Suppose the sample space for a probability experiment has 25 elements. If items from the sample space are selected without repla
    8·1 answer
  • Will a 7/32 inch diameter pin fit into a reamed hole with a diameter of 0.215 inches?
    7·1 answer
  • Consider the following argument. If I get a Christmas bonus, I'll buy a stereo. If I sell my motorcycle, I'll buy a stereo. ∴ If
    8·1 answer
  • THE COST OF SALAD AT A RESTAURANT DEPENDS ON MANY FACTORS LIST AT LEAST TWO INDEPENDENT VARIABLES THAT COULD AFFECT THE COST OD
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!