Answer:
40g of chocolate are left.
Step-by-step explanation:
3/5*100=300/5=60
100-60=40
30 dozen carnations.
20 dozen roses.
This means she spends 550, but makes 640.
I hope this is right?
Answer: D . 
Step-by-step explanation:
Given : Jenny studied the characteristics of two species of bacteria. The number of bacteria of species A, A(t), after t hours is represented by the function,

The number of bacteria of species B, B(t), after t hours is represented by the function, 
Then, the difference in the number of bacteria, N(t), of both the species after t hours will be :-

Hence, the correct answer should be : D . 
Answer:
Population is 34000 students
Sample is 770 students
Step-by-step explanation:
Population :In statistics, a population is the entire pool from which a statistical sample is drawn.
Sample: A sample refers to a set of observations drawn from a population.
We are given that 34,000 students attended the university.
Out of which a random sample of 370 male students and 400 female students was selected
So, Total students selected = 370+400=770
So, Population is 34000 students
Sample is 770 students
So, Option C is true.
Answer:
216 pints or 27 gallons
Step-by-step explanation:
Basically you have to convert the gallons into pints to make it easier to add.
1 gallon = 8 pints
To turn 24 gallons into pints, multiply 24*8= 192.
So, now you just add 24+192 which is 216.
To convert into gallons, divide by 8 so it is 27.
216 pints or 27 gallons
Hope this helps!!
-Ketifa
(Can I get brainliest?)