The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer:attract each other
Explanation:
When two-sphere, one with a negative charge and another neutral is brought close together but do not touch then they try to attract each other.
This because of the polarization of the neutral sphere as it is placed in the vicinity of a negatively charged sphere. The negatively charged sphere will induce the positive charge in the neutral sphere and they will attract each other according to Columb law.
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
Answer: 2.1 %
Explanation:
The radius of the Argon atom, r = 71 pm = 7.1 × 10 ⁻¹¹ m
Average orbital speed of electrons, v = 3.9 × 10⁷ m/s
From uncertainty principle:
Δx m Δv ≥ h/4π
mass of electron, m = 9.1 ×10⁻³¹ kg
Δx = radius of the argon atom = 7.1 × 10 ⁻¹¹ m


Percentage uncertainty:
