It applies because interest slowly increases the amount of money gained. IF you have any Tolkien related questions, feel free to ask me
Answer:
<u>42 Hours.</u>
Step-by-step explanation:
As an equation where y is the total pages and x is hours of class:
y=1+1x since she started with 1 page and does 1 page per hour.
Setting the total pages she needs as 43 (y=43) we get:
43=1+1x
Subtract one on both sides
42=1x
The 1 doesn't need to be written so
x=42
Therefore, it'll take her 42 hours to write all those notes.
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Ok so 1.5 is pins and 6.5 is t shirts so you multiply 1.5 x 20 and 6.5 x 5 so for pins= $30 and T-shirts= $32.50 and you times both those numbers by 3 so for pins you get $90 and T-shirts you get $97.50. Finally you add them and get $187.5 so the answer is $187.5 for the project.
The statement below best describes the value the base 0.86 is that "the car Trevor purchased depreciates at a rate of 86%".
- It should be noted thàt depreciation occurs when we buy an equipment or machine and use it. With time, due to wear and tear or usage, the value reduces.
- The value of the car will not appreciate but rather depreciate. Therefore, the correct option is "the car Trevor purchased depreciates at a rate of 86%".
In conclusion, the correct option is D.
Read related link on:
brainly.com/question/21247090