PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
Answer:
Hence, work done= 287.54 J
Explanation:
Given data:
angle of ramp with the ground θ =20°
force applied = 76 N
work done on the crate to slide down 4 m down the ramp
W= F×d cosθ ( only the cos component of the force will slide the crate down)
W= 76×4×cos20= 287.54 J
Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .
Answer:

Explanation:
Given:
Initial velocity of the vehicle, 
distance between the car and the tree, 
time taken to respond to the situation, 
acceleration of the car after braking, 
Using equation of motion:
..............(1)
where:
final velocity of the car when it hits the tree
initial velocity of the car when the tree falls
acceleration after the brakes are applied
distance between the tree and the car after the brakes are applied.

Now for this situation the eq. (1) becomes:
(negative sign is for the deceleration after the brake is applied to the car.)