Step 2: calculate A and B magnitudes
Step 3: calculate x, y components
Step 4: sum vector components
Step 5: calculate magnitude of R
Step 6: calculate direction of R
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly
To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>