b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:
Wave W is a sound wave, Waves X and Y are light waves, and it is impossible to tell what kind of wave Wave Z is.
Explanation:
W travels fastest through metal
X travels fastest through air,
Y travels more slowly through water than air
Z travels more slowly at cool temperatures
W appears to be sound wave as sound travels fastest through metal .
X appears to be light wave as light travels fastest in air .
Y also appears to be light wave as speed of light is reduced when it passes from air to water .
Z It is impossible to tell anything about the nature of Z wave .
For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>