Answer:
The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
Step-by-step explanation:
Let x is the number of defective sets purchased by the hotel.
Total number of television sets = 7
Total number of defective television sets = 2
Since there are 2 defective television sets and hotel purchase 3 sets, So, X=0,1,2.
If X=0,

If X=1,

If X=2,

The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
The probability histogram is shown below.
Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
Answer: $2.75
Step-by-step explanation:
Zeke's helmet cost 3/5 x 28.75 = 17.25
Change = 20 - 17.25 = 2.75
The volume given is 3Pi(x^3) and the radius is x.
The formula for the volume of a cone is V= [1/3]Pi(r^2)*height
=> [1/3]Pi (r^2) x = 3Pi(x^3) =>
(r^2)x = 3*3(x^3) => (r^2)x = 9(x^3) => (r^2) = 9x^2 =>
r = sqrt[9x^2] = 3x.
<span>Answer: r = 3x</span>
Answer:
We need to subtract both equations. 2x3+30x-130-2x3+3x+520
that gives
30x-130+3x + 520
33x+390
D is answer