Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
The right answer is 271.78 degrees for cyclohexane.
For each liquid there is a precise relationship between pressure and boiling temperature, we can define the boiling temperature as the moment when the first bubble of vapor appears on the surface of a liquid.
Answer: The correct answer is "Mechanical waves can apply pressure to and push on objects in their path".
Explanation:
Mechanical wave is wave in which there is an oscillation of the wave. The energy is transferred through a medium. Mechanical waves can apply pressure to and push on their path. Only the energy is transferred not the matter.
Mechanical waves are of three types: Transverse wave, Longitudinal wave and Surface wave. The examples of the mechanical wave are sound wave and water wave.
Sound is a pressure disturbance which travels through a medium. It consists of compression and rarefaction.
The mechanical waves need a medium for their propagation. They travel faster in denser medium.
Therefore, the correct option is (B).