Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:
Wave W is a sound wave, Waves X and Y are light waves, and it is impossible to tell what kind of wave Wave Z is.
Explanation:
W travels fastest through metal
X travels fastest through air,
Y travels more slowly through water than air
Z travels more slowly at cool temperatures
W appears to be sound wave as sound travels fastest through metal .
X appears to be light wave as light travels fastest in air .
Y also appears to be light wave as speed of light is reduced when it passes from air to water .
Z It is impossible to tell anything about the nature of Z wave .
A perfect elastic collision is defined as one in which there is no loss of kinetic energy in the collision. An inelastic collision is one in which part of the kinetic energy is changed into another form of energy in the collision. Well hope this answers your question :)
Answer:
The acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.
Explanation:
Using the equation of motion:
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*x
2*a*x = Vf^2 - Vi^2
a = (Vf^2 - Vi^2)/ 2*x
Where Vf is the final velocity of the cart, Vi is the initial velocity of the cart, a the acceleration of the cart and x the displacement of the cart.
Let x = Xf -Xi
Where Xf is the final position of the cart and Xi the initial position of the cart.
x = 12.5 - 0
x = 12.5
The cart comes to a stop before changing direction
Vf = 0 m/s
a = (0^2 - 5^2)/ 2*12.5
a = - 1 m/s^2
The cart is decelerating
Therefore the acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.