Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m
Answer: The direction of the electric field, E→, is pointed in the +y direction.
Explanation:
One can use the right hand rule to illustrate the direction of travel of an electromagnetic and thereby get the directions of the electric field, magnetic field and direction of travel of the wave.
The right hand rule states that the direction of the thumb indicate the direction of travel of the electromagnetic wave (<em>in this case the -z direction</em>) and the curling of the fingers point in the direction of the magnetic field B→ (<em>in this case the +x direction</em>), therefore, the electric field direction E→ is in the direction of the fingers which would be pointed towards the +y direction.
Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
λ = 2042 nm
Explanation:
given data
screen distance d = 11 m
spot s = 4.5 cm = 4.5 ×
m
separation L = 0.5 mm = 0.5 ×
m
to find out
what is λ
solution
we will find first angle between first max and central bright
that is tan θ = s/d
tan θ = 4.5 ×
/ 11
θ = 0.234
and we know diffraction grating for max
L sinθ = mλ
here we know m = 1 so put all value and find λ
L sinθ = mλ
0.5 ×
sin(0.234) = 1 λ
λ = 2042.02 ×
m
λ = 2042 nm