Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m
Answer:
The energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Explanation:
Given;
initial temperature, t₁ = 50 °C
final temperature, t₂ = 80 °C
Change in temperature, ΔT =80 °C - 50 °C = 30 °C
Pressure for case 1 = 1 atm
Pressure for case 2 = 3 atm
Energy required in both cases is given;

where;
Cp is specific heat capacity, which varies only with temperature and not with pressure.
Therefore, the energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>
Answer:
a S orbital
Explanation:
Atomic orbitals is the place where we are most likely to find at least one electron, this definition is based on the equation posed by Erwin Schrödinger.
It is said that each electron occupies an atomic orbital that is defined by a series of quantum numbers s, n, ml, ms. In any atom each orbital can contain two electrons. It is possible that thanks to the function of the orbitals, the appearance that atoms can have is that of a diffuse cloud.
The orbitals s (l = 0) have a spherical shape. The extent of this orbital depends on the value of the main quantum number, so a 3s orbital has the same shape but is larger than a 2s orbital.
The orbitals p (l = 1) are formed by two identical lobes that project along an axis. The junction zone of both lobes coincides with the atomic nucleus. There are three orbitals p (m = -1, m = 0 and m = + 1) in the same way, which differ only in their orientation along the x, y or z axes.
The orbitals d (l = 2) are also formed by lobes. There are five types of d orbitals (corresponding to m = -2, -1, 0, 1, 2)
Answer:
1.
= 5.45 m/s
, 2. K = 326.73 J and 3. h = 152 cm
Explanation:
R1. Let's use the conservation of the moment, for this we define a system formed by the two bodies, the pill plus the hanging mass,
Where the mass of the tablet (m = 2 kg) and the hanging mass (M = 38 Kg)
Initial, before crash
po = m v₀₁ + 0
Final, just after the crash
= (m + M) 
The moment is preserved
p₀ =
m v1o = (m + M) 
= m / (m + M) v1o
= 2/(2+20) 60
= 5.45 m/s
R2 The kinetic energy is given, in our case, after the collision
K = ½ (m + M)
²
K = ½ (2 +20) 5.45²
K = 326.73 J
R3 Let's use the conservation of mechanical energy, after the crash. Let's look for energy at two points the lowest and the highest point
Lowest point
Em₀ = K = ½ (m + M)
²
Highest point
= U = mg h
Em₀ = 
½ (m + M)
² = (m + M) g h
h =
² / 2g
h = 5.45²/2 9.8
h = 1.52 m (100cm / 1m)
h = 152 cm