The hoop is attached.
Consider that the friction force is given by:
F = μ·N
= μ·m·g·cosθ
We also know, considering the forces of the whole system, that:
F = -m·a + m·g·sinθ
and
a = (1/2)·<span>g·sinθ
Therefore:
</span>-(1/2)·m·g·sinθ + m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>(1/2)·m·g·sinθ = <span>μ·m·g·cosθ
</span>μ = (1/2)·m·g·sinθ / <span>m·g·cosθ
= </span>(1/2)·tanθ
Now, solve for θ:
θ = tan⁻¹(2·μ)
= tan⁻¹(2·0.9)
= 61°
Therefore, the maximum angle <span>you could ride down without worrying about skidding is
61°.</span>
Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 
Answer:
A, B, and E
Explanation:
The springs are identical, and are compressed the same amount, so they have the same initial elastic potential energy. (E is true)
Energy is conserved, so the darts have the same amount of kinetic energy. (A is true, C is false)
The lighter dart has the same energy as the heavier dart. Since it has less mass, it must have a greater speed. (B is true, D is false)
Answer:
The momentum of block B = 27 Kg m/s
Explanation:
Given,
The initial momentum of block A, MU = 15 Kg m/s
The final momentum of block A, MV = -12 Kg m/s
Consider the block B is initially at rest.
Therefore, the initial momentum of block B, mu = 0
According to the laws of conservation of linear momentum, the momentum of the body before impact is equal to the momentum of the body after impact.
<em> MU + mu = MV + mv</em>
15 + (0) = (-12) + mv
mv = 15 + 12
= 27 Kg m/s
Hence, the momentum of the block B after impact is, mv = 27 Kg m/s