Answer:
T = 60 s
Explanation:
There are 6 poles on the track which are equally spaced
so the angular separation between the poles is given as


so the angular speed of the train is given as


now we have time period of the train given as



Answer: 2.86 m
Explanation:
To solve this question, we will use the law of conservation of kinetic and potential energy, which is given by the equation,
ΔPE(i) + ΔKE(i) = ΔPE(f) + ΔKE(f)
In this question, it is safe to say there is no kinetic energy in the initial state, and neither is there potential energy in the end, so we have
mgh + 0 = 0 + KE(f)
To calculate the final kinetic energy, we must consider the energy contributed by the Inertia, so that we then have
mgh = 1/2mv² + 1/2Iw²
To get the inertia of the bodies, we use the formula
I = [m(R1² + R2²) / 2]
I = [2(0.2² + 0.1²) / 2]
I = 0.04 + 0.01
I = 0.05 kgm²
Also, the angular velocity is given by
w = v / R2
w = 4 / (1/5)
w = 20 rad/s
If we then substitute these values in the equation we have,
0.5 * 9.8 * h = (1/2 * 0.5 * 4²) + (1/2 * 0.05 * 20²)
4.9h = 4 + 10
4.9h = 14
h = 14 / 4.9
h = 2.86 m
Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.