Here we will use the general formula of Nernst equation:
Ecell = E°Cell - [(RT/nF)] *㏑Q
when E cell is cell potential at non - standard state conditions
E°Cell is standard state cell potential = - 0.87 V
and R is a constant = 8.314 J/mol K
and T is the temperature in Kelvin = 73 + 273 = 346 K
and F is Faraday's constant = 96485 C/mole
and n is the number of moles of electron transferred in the reaction=2
and Q is the reaction quotient for the reaction
SO42-2(aq) + 4H+(aq) +2Br-(aq) ↔ Br2(aq) + SO2(g) +2H2O(l)
so by substitution :
0 = -0.87 - [(8.314*346K)/(2* 96485)*㏑Q → solve for Q
∴ Q = 4.5 x 10^-26
How many grams of h2 gas can be produced by the reaction of 63.0 grams of al(s) with an excess of dilute hydrochloric acid in the reaction shown below? 2 al(s) + 6 hcl(aq) → 2 alcl3(aq) + 3 h2(g)?
The mathematical expression for heat capacity at constant pressure is given as:
(1)
where, Q = heat capacity
= molar heat capacity at constant pressure
= change in temperature
n = number of moles
Therefore,
= 
= 
Number of moles =
=
= 0.186 mole
Put the values in formula (1)
(conversion of degree Celsius into kelvin)
=
= 6.32 J /mol K
Hence, molar heat capacity of benzene at constant pressure = 
Answer: 0.635 M
Explanation:
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.
Formula used :

where,
n= Moles=
= volume of solution = 150 ml


as 1 mole of
gives 3 moles of
ions
Thus molarity of
= 
Molarity of
= 0.635 M
Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.