Shear stress = 1.0 N/m² (Pa)
For water, the dynamic viscosity = 10⁻³ Pa-s at 20°C.
The velocity gradient required = (Shear stress)/(Dynamic viscosity)
= (1.0 Pa)/( 10⁻³ Pa-s)
= 10³ 1/s
Answer: 10³ s⁻¹
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer: the speed at which it falls toward the Earth.
Explanation:
A bullet travelling across Earth's surface with some horizontal velocity is classical example of projectile motion.
Projectile motion is an idealization of the motion under the action of gravity neglecting the influence of the air (no drag force nor friction).
This kind of motion is the result of two independent motions: vertical motion and horizontal motion.
The observed net velocity is the vectorial sum of the vertical and horizontal velocities.
The horizontal velocity is constant, since there is not any force acting in the horizontal axis. Thi is, the object, following the first Law of Newton (inertia law) tends to continue in uniform rectilinear movement (with zero acceleration).
The vertical velocity, this is the velocity at which the bullet falls toward the Earth, is influenced (accelerated) by the action of the gravity of the Earth. So, the vertical velocity is accelerated by the pull of the Earth.
Vertical and horizontal velocities are independent of each other, which means that the speed or the magnitude of the horizontal velocity does not affect the speed at which an object (the bullet) falls toward the Earth.
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:


