Answer:
1.14 products per hour of labor
Step-by-step explanation:
To calculate the daily productivity would be the amount of products per hour of labor.
That is: 400 products / 350 hours of labor, and that is approximately 1.14 products per hour of labor.
Which means that for every hour of labor, 1.14 products are produced in one day, which would be a factor of productivity.
Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
Answer: The answer is the first matrix. Image attached.
Step-by-step explanation: Given that Dante is solving the system of equations:

In solving the above system of equations, Dante writes the row echelon form of the matrix. We are to select the correct row echelon of the matrix that he wrote.
We know that a matrix is said to be in row echelon form if the leading entry in each nonzero row is a 1 and each column containing a leading 1 has zeros everywhere else.
In the given options, these conditions are satisfied by the first option only. And also, if we write the solution from this matrix, we will have
r = -1, s = 0 and t = 3.
If we substitute these values in the given system, it will get satisfied.
Thus, the first matrix, attached herewith, is the correct matrix.
Answer: OPTION D.
Step-by-step explanation:
You know that Lindy's total cost can be found using this expression provided in the exercise:

Where "d" is the number of drinks she orders and "t" is the number of toppings for a medium pizza she orders.
Since she and her friends to order 4 drinks and a medium pizza with 3 toppings, you can find the total cost by substitute values into the given expression.
The values are:

Substituting into the expression and evaluating, you get:
