Answer:
H2 P4 O1. Explanation: In order to calculate the Empirical formula , we will assume that we have started with 10 g of the compound.
Explanation:
Answer:
C. 100
Explanation:
Biochemical researches and studies have found out that an average health hotdog has a calorie of between 100 and 150 which is usually dependent on the additives.
Since the nutrition label on the back of a package of hotdogs (purchased within the US) indicates that one hotdog contains 100 calories then it truly contains such amount of calories. The standard number of calories present in a hotdog is independent of the amount eaten by individuals.
Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O
Acetaldehyde is an organic compound (a compound containing C atoms) composed of a carbonyl group. On the other hand, a carbonyl group is a functional group containing C = O. The hybrid orbitals of a compound determines the number pi and s orbitals in the electronic configuration. For a single bond, there are two s orbitals. For double bonds, on the other hand, the number of s orbital bond is 1 while the number of pi bonds is 2. For triple bonds, there are three pi bonds present in the cloud.
Thus for a c = O bond, the atomic orbital configuration is sp3 containing 1 s orbital and 2 pi bonds.