Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
Answer:
The other signal that would indicate the presence of a C= C bond appears close to 3100
.
Explanation:
Bands that appear above 3000
are often unsaturation diagnoses suggest. The band at 3000-
3100
is characteristics for C-H stretching frequencies and normally is overlaps with the ones for alkanes because it is a band of weak intensity.
Answer: the heat-sensitive glassware that were given are : Volumetric and Graduated cylinder.
Explanation:glass material that reacts to ambient temperatures radiated off of other surfaces like hands or water is known as heat sensitive glassware. They are not meant to be heated and could shatter if exposed to a heat source. Examples from the video includes Volumetric and Graduated cylinder. Hope this helps. Thanks.
I think that this sentence is false