Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, mercury (II) oxide (HgO) is obtained via the reaction:

Nonetheless, since it is a reaction carried out in basic solution, mercury's half-reaction only, must be:

Thus, it is seen that OH ionis should be added due to the basic aqueous solution considering that 2 electrons are transferred from 0 to 2 in mercury.
Best regards.
Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
Answer:
0.3023 M
Explanation:
Let Picric acid = 
So,
+
⇄
+ 
The ICE table can be given as:
+
⇄
+ 
Initial: 0.52 0 0
Change: - x + x + x
Equilibrium: 0.52 - x + x + x
Given that;
acid dissociation constant (
) = 0.42
![K_a = \frac{[H_3O^+][Picric^-]}{H_{picric}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BPicric%5E-%5D%7D%7BH_%7Bpicric%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x][x]}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5Bx%5D%7D%7B0.52-x%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x]^2}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5E2%7D%7B0.52-x%7D%7D)
0.42(0.52-x) = x²
0.2184 - 0.42x = x²
x² + 0.42x - 0.2184 = 0 -------------------- (quadratic equation)
Using the quadratic formula;
; ( where +/- represent ± )
= 
= 
=
OR 
=
OR 
=
OR 
= 0.30225 OR - 0.72225
So, we go by the +ve integer that says:
x = 0.30225
x = [
] = [
] = 0.3023 M
∴ the value of [H3O+] for an 0.52 M solution of picric acid = 0.3023 M (to 4 decimal places).
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
I’m writing this equation by memory, so I hope I’m correct. It’s been about four months since we used in in my chem class:
(P-(n^2•a)/V^2)(V-nb)=nRT
Plugging in values given:
(P-(1•1.35)/(1.42^2))(1.42-(1•0.0322))=(1)(0.0821)(300)
(P-(1.35/2.016))(1.42-0.0322)=24.63
(P-(1.35/2.016))=17.75
P=18.42 atm
The pressure exerted by the Argon would be 18.42 atmospheres.