Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
Those are the correct steps, young chemist. Don't be discouraged by an insane answer.
Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
The correct Lewis structure for Fluorine is A.
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S