Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
Answer:
126.99115 g
Explanation:
50 g at 90 cm
Stick balances at 61.3 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The mass of the meter stick is 126.99115 g
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Answer:
A wavelength is a measure of distance between two consecutive crests or trough. So , the unit of wavelength is same as unit of distance. I.e metre
Answer:
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules
Explanation:
Given that p₀= initial pressure, p₁=final pressure, Vi= initial volume=0 and Vf=final volume= 6/5 liters where p₁=p₀ then
In adiabatic compression, work done by mixture during compression is
W=
where f= final volume and i =initial volume, p=pressure
p can be written as p=K/V^γ where K=p₀Vi^γ =p₁Vf^γ
W= 
W= K/1-γ ( 1/Vf^γ-1 - 1/Vi^γ-1)
W=1/1-γ (p₁Vf-p₀Vi)
W= 1/1-1.40 (p₁*6/5 -p₀*0)
W= -2.5 (p₁*6/5*0.001) changing liters to m³
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules