Answer:
25.7 kJ/mol
Explanation:
There are two heats involved.
heat of solution of NH₄NO₃ + heat from water = 0
q₁ + q₂ = 0
n = moles of NH₄NO₃ = 8.00 g NH₄NO₃ × 1 mol NH₄NO₃/80.0 g NH₄NO₃
∴ n = 0.100 mol NH₄NO₃
q₁ = n * ΔHsoln = 0.100 mol * ΔHsoln
m = mass of solution = 1000.0 g + 8.00 g = 1008.0 g
q₂ = mcΔT = 58.0 g × 4.184 J°C⁻¹ g⁻¹ × ((20.39-21)°C) = -2570.19 J
q₁ + q₂ = 0.100 mol ×ΔHsoln – 2570.19 J = 0
ΔHsoln = +2570.19 J /0.100 mol = +25702 J/mol = +25.7 kJ/mol
Given :
Rate = 75 m 1 s×60 s 1 min×1 h 60 m.
To Find :
Correct answer after conversion.
Solution :
We know, 1 min = 60 sec.
1 hour = 60 min = 60×60 sec = 3600 sec.
Putting value of min and hour in seconds , we get :

Hence, this is the required solution.
As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

From the question you will find that:
one capsule of tamiflu is obtained from 2.6 g of star anise.
1 capsule = 2.6 g tamiflu
? capsules = 155 g tamiflu
by cross multiplication =

= 59 capsules