Answer:
<h2>
The magnitude of force F is 18N</h2>
Explanation:
The magnitude of the force in the set up can be solved for using the principle of moment. According to the principle, the sum of clockwise moment is equal to the sum of anticlockwise moments.
Moment = Force * perpendicular distance
Clockwise moments;
The force that acts clockwise is the unknown Force F and 4N force. If the beam rests on a pivot 60 cm from end X and a Force F acts on the beam 80 cm from end X, the perpendicular distance of the force F from the pivot is 80-60 = 20cm and the perpendicular distance of the 4N force from the pivot is 60-50 = 10cm
Moment of force F about the pivot = F * 20
Moment of 4N force about the pivot = 4*10 = 40Nm
Sum of clockwise moment = 40+20F...(1)
Anticlockwise moment;
The 8N will act anticlockwisely about the pivot.
The distance between the 8N force and the pivot is 60-10 = 50cm
Moment of the 8N force = 8*50
=400Nm...(1)
Equating 1 and 2 we have;
40+20F = 400
20F = 400-40
20F = 360
F = 18N
The magnitude of force F is 18N
Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
a) Focal length of the lens is 8 cm which is a convex lens
b) 6 cm
c) The lens is a convex lens and produces a virtual image which is upright and two times larger than the object.
Explanation:
u = Object distance = 4 cm
v = Image distance = -8 cm
f = Focal length
Lens Equation

a) Focal length of the lens is 8 cm which is a convex lens
Magnification

b) Height of image is 2×3 = 6 cm
Since magnification is positive the image upright
c) The lens is a convex lens and produces a virtual image which is upright and two times larger than the object.
Answer:
Explanation:
Suppose the distance between the two cities is D and the velocity in calm weather is V . The total time taken in two way travel is given by
Total distance / velocity
= 2 D / V
Suppose velocity of wind is v . Then in one way the velocity of airplane will become V + v and in the return trip its velocity will be V - v
Total time taken
= 
= 
= 
= 
= The denominator contains a factor

which is less than one so time calculated will be more than
2D / V
Hence in the second case time taken will be more .
To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. From them we will consider speed as the distance traveled per unit of time. Said unit of time will be cleared to find the total time taken to travel the given distance. Later with the calculated average times and distances, we will obtain the average speed.
PART A)
The time taken to travel a distance of 250km with a speed of 95km/h is



Time taken for the lunch is

The time taken travel a distance of 250km with a speed of 55km/h



The total time taken is



The average speed is the ratio of total distance and total time


PART B)
As the displacement is zero the average velocity is zero.