The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





<h2>
Answer:</h2>
<em>Hello, </em>
<h3><u>
QUESTION)</u></h3>
Assuming that the initial velocity of the jumper is zero, on Earth any freely falling object has an acceleration of 9.8 m/s².
<em>✔ We have : a = v/Δt = ⇔ Δt = v/a </em>
- Δt = (√2xgxh)/9,8
- Δt = (14√10)/9,8
- Δt ≈ 4,5 s