Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
In this question, we are interested in calculating the z-score of a company employee.
Mathematically;
z-score = (x- mean)/SD
where in this case;
x is the value given which turns out to be the annual salary of the employee = 28,000
Mean = 34,000
standard deviation = 4,000
Plugging these values into the equation above, we have;
z-score = (28000-34000)/4000 = -6000/4000 = -1.5
Answer: 250- 9/24
p
250, minus, start fraction, p, divided by, 24, end fraction dollars left.
Step-by-step explanation:
Liam had \$250$250dollar sign, 250. Then, he and his classmates bought a present for their teacher, evenly splitting the \$p$pdollar sign, p cost among the 242424 of them.
$180 is the cost of the goal, and $15 is the cost of each soccer ball.