Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'

