Answer:
Answered
Explanation:
a) Two balls are at a distance of L/2 from the axis of rotation and one block at the center. ( center of rod).
therefore,


b) two balls at a distance L/4 at the from the axis and 1 ball at a distance 3L/4 from the from the axis.

= 
Answer:
1.99×10^-4coulombs
Explanation:
The charge (Q) across the resistor the directly proportional to the voltage (V) where capacitance of the capacitor(C) is the proportionality constant. Mathematically, Q = CV
If V is the voltage across the resistor, V = IR (according to ohm's law) where I is the current in the resistor and R is the resistance.
We need to calculate the voltage on the resistor first when 0.18A current is passed through it.
V = 0.18 × 185
V = 33.3Volts
The charge Q on the resistor will be;
Q = CV
Were C = 6.00 μF, V = 33.3
Q= 6×10^-6 ×33.3
Q = 0.0001998
Q= 1.99×10^-4Coulombs
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹