Answer:
6.7 x 10²⁶molecules
Explanation:
Given parameters
Mass of CO₂ = 4.9kg = 4900g
Unknown:
Number of molecules = ?
Solution:
To find the number of molecules, we need to find the number of moles first.
Number of moles = 
Molar mass of CO₂ = 12 + 2(16) = 44g/mol
Number of moles =
= 111.36mole
A mole of substance is the quantity of substance that contains the avogadro's number of particles.
1 mole = 6.02 x 10²³molecules
111.36 moles = 111.36 x 6.02 x 10²³molecules = 6.7 x 10²⁶molecules
Atoms share pairs of electrons: covalent
Atoms transfer electrons: ionic
Atoms have electrostatic attraction:
Atoms bond together:Both
Explanation:
It is given that energy to transfer one water molecule is
J/molecule
As it is known that in 1 mole there are
atoms.
So, energy in 1 mole =
J/mol
= 13.3 kJ/mol
As, 
Putting the given values in the above formula as follows.


= 0.08377
= 1.213 =
= 
= 
=
water molecules per oil molecule
Thus, we can conclude that the equilibrium concentration at 293 K, assuming that nothing else changes is
.
Answer:
The correct option is;
d. Explicit knowledge
Explanation:
Explicit knowledge is the knowledge that can be easily articulated documented stored in a retrieval system accesses, transmitted and shared with others
Tacit knowledge is the skill developed by an individual based on actual experience such that such knowledge comprise of both facts and perspectives
Hence explicit knowledge and tacit knowledge are complementary
The operations performed by Kaia include documentation, storing in a retrieval system (her project report) and accessing what she documented, this is an example of explicit knowledge.
Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M