2.5m/s
Explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Acceleration = 0.5m/s²
time of travel = 5s
Solution:
Final velocity = ?
Solution:
Acceleration can be defined as the change in velocity with time:
Acceleration = 
From the equation above, the unknown is final velocity:
Final velocity - initial velocity = Acceleration x time
since initial velocity = 0
Final velocity = 0.5 x 5 = 2.5m/s
Learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly
Answer:The higher up an object is the greater its gravitational potential energy. The larger the distance something falls through the greater the amount of GPE the object loses as it falls. As most of this GPE gets changed into kinetic energy, the higher up the object starts from the faster it will be falling when it hits the ground. So a change in gravitational potential energy depends on the height an object moves through.
Explanation: Lifting an apple up 1 metre is easier work than lifting an apple tree the same height. This is because a tree has more mass, so it needs to be given more gravitational potential energy to reach the same height.
We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.