This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
Answer:
T=7.4 N hence T<30 N
Explanation:
The figure is likely to be similar to the one attached. Writing the equation for forces we have
F-T=Fa/g where F is the force, T is tension, a is acceleration and g is acceleration due to gravity. Substituting the figures we have the first equation as
30 N - T = (30/9.81)a
Also, we know that T=F*a/g and substituting 10N for F we obtain the second equation as
T = (10/9.81)a
Adding the first and second equations we obtain
30 = 4.077471967
a Hence

and T=a hence
T is approximately 7.4 N
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
The correct answer is option B. coal
Explanation:
Coal is made of remains of organic material including trees and other vegetation which got trapped beneath the earth’s surface or at the bottom of the swamps. After burial below the ground the organic material was acted upon by the high temperature and pressure in the absence of air to form peat. Peat after further processing for a longer period of time converted into coal
Answer:
The magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N.
Explanation:
Given that,
The mass of water per second that strikes the blade is, 
Initial speed of the oncoming stream, u = 16 m/s
Final speed of the outgoing water stream, v = -16 m/s
We need to find the magnitude of the average force exerted on the water by the blade. It can be calculated using second law of motion as :



F = -960 N
So, the magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N. Hence, this is the required solution.