Answer:
About 75% of the time, the mixture of cow manure and mashed bananas IS LIKELY to produce MORE biogas than pure cow manure on THIS local farm.
Iready 100%
Yes the x values are all different, if two were the same then it would not be one but in this case it is
Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
The cost of per kilogram of salami is = $9.1
Step-by-step explanation:
Given:
Hailey paid $13 for
kg of sliced salami.
To find cost per kilogram of salami.
Solution:
We will apply unitary method to find per kilogram cost of salami.
If
kg of salami costs = $13
Then 1 kg of salami will cost in dollars will be = 
In order to divide by mixed numbers, we will convert mixed numbers to fractions.
⇒ 
⇒ 
In order to divide by fractions we will take reciprocal of divisor and then multiply.
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Thus, cost of per kilogram of salami is = $9.1
Answer: 52.94
Step-by-step explanation:
Length of train A = 480m
Tunnel length = 1320m
Time taken to cross tunnel = 2 mins = 120sec
Length of train B = 420m
Train B is slower than train A
Difference between their speed = 18km/hr
18km/hr = (18×1000)/3600 = 5m/s
Speed of train A :
Speed = distance / time
Speed = 1320 / 120 = 11m/s
Therefore, speed of train B :
(11 - 5)m/s = 6m/s
Relative speed of the two trains is therefore;
(Speed of A + speed of B)
Note : they are moving in opposite direction
( 11 + 6)m/s = 17m/s
Therefore time taken to cross each other :
(Sum of the length of both trains / relative speed of the trains)
Time taken = (480m + 420m) / (17m/s)
Time taken = 900m / 17m/s
Time taken = 52.94s