Answer: the value of the car will be about $12634
Step-by-step explanation:
We would apply the formula for exponential decay which is expressed as
A = P(1 - r)^ t
Where
A represents the value of the car after t years.
t represents the number of years.
P represents the initial value of the car.
r represents rate of decay.
From the information given,
P = $22000
r = 10.5% = 10.5/100 = 0.105
t = 5 years
Therefore
A = 22000(1 - 0.105)^5
A = 22000(0.895)^5
A = $12634
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
Answer:
i think it might be A
Step-by-step explanation:
so the syrup is just water and sugar, we know that the sugar percent is just 12%, and that happens to be 5grams.
now 100% - 12% is 88%, so the 88% leftover will just be water.
if 12% is 5g, how much is 88%?
