85 x 0.07 = 5.95
Total = 85 + 5.95 = 90.95%
Yes, the boat can communicate with the diver.
See the attached picture for the solution:
Step 1: Write the amount of savings in equation
Linda's savings: s=1.55d
Tyron's savings: m=3.90d
Step 2: Add on the extra days to Linda's savings
Linda's savings s=1.55d+3(1.55)
Step 4: Simplify equation
s=1.55d+3(1.55)
s=1.55d+4.66
Step 5: Substitute numbers for d days until Tyron's m savings is greater than Linda's s saving
m=3.90d s=1.55(2)+4.66
m=3.90(2) s=3.10+4.66
m=7.80 s=7.76
On Tyron's second day he will have more money in his savings than Linda does.
We are given the functions:
<span>S (p) = 40 + 0.008 p^3 --->
1</span>
<span>D (p) = 200 – 0.16 p^2 --->
2</span>
T o find for the price in which the price of supply equals
demand, all we have to do is to equate the two equations, equation 1 and 2, and
calculate for the value of p, therefore:
S (p) = D (p)
40 + 0.008 p^3 = 200 – 0.16 p^2
0.008 p^3 + 0.16 p^2 = 160
p^3 + 20 p^2 = 20,000
p^3 + 20 p^2 – 20,000 = 0
Calculating for the roots using the calculator gives us:
p = 21.86, -20.93±21.84i
Since price cannot be imaginary therefore:
p = 21.86