For the answer tot he questions above, I know this one.
The answers are
<span>-sets 2-3 hours after the sun sets - waxing crescent
-occurs about 3 days before the new moon - waning crescent
-occurs 14 days after the new moon - full moon
-rises at about the time the sun sets - full moon
-visible due south at midnight - full moon
-visible near eastern horizon just before sunrise waning crescent
-visible near western horizon about an hour after sunset waxing crescent</span>
Answer:
48.6 N
Explanation:
rate of mass per second, dm/dt = 5 kg/s
Velocity, v = 35 km/hr = 9.72 m/s
Force acting on the plate
F = v x dm/dt
F = 9.72 x 5 = 48.6 N
Thus, the force acting on the plate is 48.6 N.
Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.