Jim collects a sample of beach sand during a class trip. After a close inspection of the sample he classifies it as a ____________ mixture. A) heterogeneous
Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Answer:
1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]
Explanation:
Based in the reaction:
Ca₁₀(PO₄)₆(OH)₂(s) ⇄ 10Ca²⁺(aq) + 6PO₄³⁻(aq) + 2OH⁻(aq)
Solubility product, ksp, is defined as:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [PO₄³⁻]⁶ [OH⁻]²
From 1 mole of hydroxyapatite are produced 10 moles of Ca²⁺ and 6 moles of PO₄³⁻. That means moles of PO₄³⁻ are:
6/10 Ca²⁺ = PO₄³⁻
Replacing in ksp formula:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [OH⁻]²
As [OH⁻] is 2.50x10⁻⁶M and ksp is 2.34x10⁻⁵⁹:
2.34x10⁻⁵⁹ = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [2.50x10⁻⁶]²
3.744x10⁻⁴⁸ = 0.046656[Ca²⁺]¹⁶
<em />
<em>1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]</em>
<em />
I hope it helps!
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.