Alison is 2/3 of the way to the museum, so the answer is about 2/3 of 9, or 6 miles. Let's calculate it:
2 17 miles
---- * (8 1/2 miles) = -------------- She has ridden (17/3) miles, which is 5 2/3
3 3 miles.
Answer:
At the 5% level, BAOI can infer that the average time to complete does not exceeds 60 hours.
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The population mean is 
The sample size is 
The sample mean is 
The standard deviation is 
The null hypothesis is 
The alternative 
Here we would assume the level of significance of this test to be

Next we will obtain the critical value of the level of significance from the normal distribution table, the value is 
Generally the test statistics is mathematically represented as

substituting values


Looking at the value of t and
we see that
hence we fail to reject the null hypothesis
This means that there no sufficient evidence to conclude that it takes more than 60 hours to complete the course
So
At the 5% level, BAOI can infer that the average time to complete does not exceeds 60 hours.
<span>Logarithm form is another way to express a number in exponential (exp.) form. log 8 (2) is the same as 8 (x) = 2 or in words, eight with exp. x equals two. If we take that equation and cube both sides, or raise each side to the power of 3, [8 (x)] with exp. 3 = 2 with exp. 3. This simplifies to 8 (3x) = 8. By definition, 8 is the same as 8 with exp. 1. So the equation is now 8 (3x) = 8 (1). This means 3x = 1. We can simplify to x = 1/3.</span>
Answer:
the correct choice is A. At the gas station
Step-by-step explanation:
Lucy starts at home and travels 3 miles south to the post office. From the post office, she travels 4 miles east to the gas station. As it is known south and east directions form right angle. Since the entire trip forms a triangle, this triangle is right with right angle at the post office.
Call the vertices of this triangle P - post office, G - gas station, H - home. Then HP and PG are legs of this triangle and GH is hypotenuse.
From the given data:
HP=3;
PG=4;
GH=5;
∠P=90°.
The smallest angle is opposite to the smallest side. The smallest side is leg HP, so the smallest angle is G that is the angle at gas station.
Answer:
(a) = 40%
(b) = 28%
(c) Expected value = $222,500
Standard deviation = $7,216.88
Step-by-step explanation:
This is a normal distribution with a = 210,000 and b =235,000
(a) The probability that he will get at least $225,000 for the house is:

(b)The probability he will get less than $217,000 is:

(c) The expected value (E) and the standard deviation (S) are:
