Answer:
Explanation:
We have in this question the equilibrium
X ( g ) + Y ( g ) ⇆ Z ( g )
With the equilibrium contant Kp = pZ/(pX x pY)
The moment we change the concentration of Y, we are changing effectively the partial pressure of Y since pressure and concentration are directly proportional
pV = nRT ⇒ p = nRT/V and n/V is molarity.
Therefore we can calculate the reaction quotient Q
Qp = pZ/(pX x pY) = 1/ 1 x 0.5 atm = 2
Since Qp is greater than Kp the system proceeds from right to left.
We could also arrive to the same conclusion by applying LeChatelier´s principle which states that any disturbance in the equilibrium, the system will react in such a way to counteract the change to restore the equilibrium. Therefore, by having reduced the pressure of Y the system will react favoring the reactants side increasing some of the y pressure until restoring the equilibrium Kp = 1.
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
<span>λν = c
c= speed of light= 3.0x10^8 m/s
</span>λ=wavelength
v= frequency
Plug and Chug.