At STP, also known as standard temperature and pressure, 1 mole of a gas occupies 22.4 L. Since we are given with the volume of 6.3L, we calculate the amount of gas in mol.
n = (6.3L)/ (22.4L/mol) = 0.28125 mol
We are given with the mass of 6.7 g. Therefore, the molar mass or molecular weight of the gas is equal to,
6.7g/0.28125 mol = 23.82 g/mol
I think that this sentence is false
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
The correct answer is B) Basic. Hope this helps.
Electrochemical cell representation for above reaction is,
Br-/Br2//I2/I-
Reaction at Anode: Br2 + 2e- → 2Br- (1)
Reaction at Cathode: 2I- → I2 + 2e- (2)
Standard reduction potential for Reaction 1 = Ered(anode) = 1.066 v
Standard reduction potential for Reaction 2 = Ered(cathode) = 0.535 v
Eo cell = Ered(cathode) - Ered(anode)
= 0.535 - 1.066
= -0.531v
Now, we know that ΔGo = -nF (Eo cell) ..............(3)
Also, ΔGo = RTln(K) ..........(4)
Equation 3 and 4 we get,
ln (K) = nF (Eo cell) / RT
= 2 X 96500 X (-0.531)/ (8.314 X 298)
∴ K = 1.085 X 10^-18.