1680 is the answer i got because i did this problem in apex
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
<span>65W * 8h * 3600s/h = 1.9e6 J = 447 Cal </span>