answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
1 year ago
5

Grace is comparing cell phone plans. A prepaid phone plan costs $0.20 per minute and has no monthly fee. A contracted phone plan

costs $50 per month and $0.02 per minute. How will the graphs of the monthly costs of the two cell phone plans compare where x represents minutes purchased in a month?
The prepaid phone plan will have a steeper line and lower y-intercept.
The contracted phone plan will have the same steepness and a higher y-intercept.
The prepaid phone plan will have a less steep line and the same y-intercept.
The contracted phone plan will have a steeper line and same y-intercept.
Mathematics
2 answers:
katen-ka-za [31]1 year ago
6 0

Answer:

The prepaid phone plan will have a steeper line and lower y-intercept.

Step-by-step explanation:

Ne4ueva [31]1 year ago
5 0

Answer:

A (The prepaid phone plan will have a steeper line and lower y-intercept.)

Step-by-step explanation:

because  i say so

You might be interested in
which of the diagram below represents the contrapositive of the statement if it is an equilateral triangle,then it is an isoscel
GalinKa [24]

Answer:Contrapositive of a Statement , if A then B, states that, if not B ,then not A.

In the statement given:

A= A triangle is Equilateral

B=then the triangle is Isosceles.

So,→→Contrapositive of the statement, If A, then B will be ,not B,then Not A

Not B= The triangle is not Isosceles

Then ,Not A= the triangle is not equilateral.

→→Figure A, matches with "Contrapositive of the statement “if it is an equilateral triangle, then it is an isosceles triangle”

=

4 0
1 year ago
Please help I need help ASAP
Inessa [10]

Answer:

a 2.68

b 2.01

Step-by-step explanation:

1.34/2 =( 0.67 (F) )

(F)*4 = A

(F)*3 = B

6 0
2 years ago
Poiseuille's Law states that the volume, V, of blood flowing through an artery in a unit of time at a fixed pressure is directly
eimsori [14]

Answer:

11.58%

Step-by-step explanation:

The initial volume if blood flowing through the artery is given by

V=kr^4

To achieve a new volume of 155% (55% increase) of the initial volume, the new radius must be:

V'= 1.55V\\1.55V=k(r')^4\\1.55kr^4 = k(r')^4\\(\sqrt[4]{1.55}*r)^4=(r')^4 \\(1.1158*r)^4=(r')^4 \\r'=1.1158*r

Since the new radius is 1.1158 times larger than the initial radius, the percentage increased is:

I=(1.1158 - 1)*100\%\\I= 11.58\%

7 0
2 years ago
There are 53 students on the Jackson Middle School basketball teams. The number of 8th graders is 15 fewer than three times the
pshichka [43]

Answer:

The number of 7th students on the Jackson Middle School basketball teams is 17 and the number of 8th students on the Jackson Middle School basketball teams is 36

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of 7th students on the Jackson Middle School basketball teams

y ----> the number of 8th students on the Jackson Middle School basketball teams

we know that

There are 53 students on the Jackson Middle School basketball teams

so

x+y=53 -----> equation A

The number of 8th graders is 15 fewer than three times the number of 7th graders

so

y=3x-15 ----> equation B

substitute equation B in equation A

x+(3x-15)=53

solve for x

x+3x=53+15\\4x=68\\x=17

Find the value of y

y=3(17)-15=36

therefore

The number of 7th students on the Jackson Middle School basketball teams is 17 and the number of 8th students on the Jackson Middle School basketball teams is 36

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Product A is and 8oz bottle of cough medication that's sells for $1.36. Product B is 16oz bottle of cough medication that costs
zhenek [66]

Answer:

Product B

Step-by-step explanation:

Divide the number of ounces i the bottle by the price of the bottle. Product A has a unit price of $0.17 and Product B has a unit price of $0.20. Therefore Product B has a lower unit price :))

4 0
2 years ago
Other questions:
  • ​Kara's Custom Tees experienced fixed costs of ​$200 and variable costs of ​$3 a shirt. Write an equation that can be used to de
    7·1 answer
  • To prove that the triangles are similar by the SAS similarity theorem, it needs to be proven that
    5·2 answers
  • A sequence is defined recursively by the formula f(n + 1) = –2f(n). The first term of the sequence is –1.5. What is the next ter
    11·2 answers
  • Assume that z scores are normally distributed with a mean of 0 and a standard deviation of 1. if p(z >
    7·1 answer
  • Lightning strikes earth 1000 times in 10 sec. how many times does lightning strike per sec?
    10·1 answer
  • A friend of mine is giving a dinner party. His current wine supply includes 10 bottles of zinfandel, 8 of merlot, and 11 of cabe
    5·1 answer
  • Hilda was simplifying some numerical expressions and made each of the following sequences of calculations. Name the mathematical
    9·2 answers
  • Fran would like to estimate the mean amount of time it takes people in her town to travel to work. The town's population is 150,
    8·1 answer
  • At a campground, a rectangular fire pit is 3 feet by 2 feet. What is the area of the largest circular fire that can be made in t
    8·1 answer
  • The scale on a road map indicates that 2 inches = 30 miles. How many inches would represent 120 miles on this road map?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!