Here you go this is all you are doing
Answer:
there is no picture. :)
Step-by-step explanation:
8 = 2*2*2
9=3*3
We are finding the least common multiple
LCM = 2*2*2*3*3
LCM = 72
Sam and Carlos have each knocked down 72 pins
Answer:
12 days.
Step-by-step explanation:
I looked at it this way:
He has to take 4/28 pills the first day, so it's 28-4=24. Then I divided 24 by 2.
In simpler terms:
28-4=24
24/2
12
Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.