Answer: The friction force.
Justification:
Since the box is sliding over the table, the normal force equals the weight of the object (and any other vertical force that is applied on the box).
So, the normal force and weight (along with any other vertical component of a force applied on the box) must be 10 N and 10 N.
The other two forces: 14 N and 7 N are the forces in the plane of the table and should be opposite in a same line. The 14 N force is the responsible of the motion and the 7N force is opposing the 14 N force, so the 7N force has to be the friction force. Of course, 14N - 7N > 0 which is why the box is moving.
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0