Sara is taller. 160cm =160 cm while to convert inches to centimeters you just multiply. 60 x 2.54 = 152.4cm which is less than 160 so sara is taller.
Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
Answer: False. Hope this helps!!
You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Physical properties of a bag of microwaveable popcorn are the mass of it, the color of it, the size of it, and the weight of it. Two chemical properties of a bag of microwavable popcorn are it changed from seeds to popcorn and it popped.