Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.