Answer: P(hist& french)=16/200=0.08
Step-by-step explanation:
To find the required probability we have to know what is the number of students that take both History and French ( Intersection of 2 circles in Venn diagram)
1. Lets find the number of students that take History or French or both.
We know that 8% from 200 take neither History or French. So number or students who take History or French or both is 200-200*0.08=184
2. Let number of students that takes French (or both Fr+Hist)=x (left circle)
So number of students that takes History (or both Fr+Hist)=4x (right circle)
So number of students that take both French+History= 10% from 4x or
0.1*4x=0.4x (circles' intersection)
3. Now we have the equation as follows:
x+4*x-0.4*x = 184
4.6*x=184
x=40 students takes French (or both French+ History)
4*x= 40*4=160 students takes History (or both French+ History)
10% from 160 =0.1*160=16 students takes both History and French
P(hist& french)=16/200=0.08
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that two well-known aviation training schools are being compared using random samples of their graduates
Fly more academy 70 of 140
Blue Yonder 104 of 260
Combined pass = (70+104) out of (140+260)
a) Pooled proportion=
b) H0: p1 = p2
Ha: p1 ≠p2
(two tailed test)
p difference= 
std error for difference (using pooled proportion) = 
Test statistic = p difff/std error = 4.034
c) Critical value for 0.05 is 1.96
d) p value is < 0.005
Since p < 0.05 our significant level we reject H0
There is significant difference between the two proportions.
Less than 3 is about 10.75% and greater than 13 is about 6.18%.
To find these percents, you need to find the z-score for each value. Then, use your table to find the correct percent. Be sure to find the side above 13 when you use your chart.
For less than 3:
(3 - 7.45) / 3.6 = -1.24 = The percent below this is 0.1075
For greater than 13:
(13 - 7.45) / 3.6 = 1.54 = The percent above this is 0.0618
Answer:
i would guese c
Step-by-step explanation: