Answer:
1000000000000
Explanation:
I dunow sorryyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!! lollll !!!!!!!!!!!?!! I need the pickture of your questions
To determine the number of potassium laid side by side by a given distance, we simply divide the total distance to the diameter of each atom. The diameter is twice the radius of the atom. We calculate as follows:
number of atoms = 4770 / 231x10^-12 = 2.06x10^13 atoms
12.1% is the mass percent of hydrogen in hexanal
<span>carbon = 42.1%
hydrogen = 6.5%
oxygen = 51.4%
First lookup the molar mass of carbon, hydrogen, and oxygen.
mass of carbon = 12.0107
mass of hydrogen = 1.00794
mass of oxygen = 15.999
Now calculate the molar mass of each element in sucrose multiplying the atomic weight of each element by the number of times the element is used.
carbon = 12 * 12.0107 = 144.1284
hydrogen = 22 * 1.00794 = 22.17468
oxygen = 11 * 15.999 = 175.989
Calculate the molar mass of sucrose by adding the mass of each element used.
144.1284 + 22.17468 + 175.989 = 342.2921
Finally, calculate the percentage by mass of each element by dividing the mass used for each element by the total mass of sucrose.
carbon = 144.1284 / 342.2921 = 0.421068 = 42.1%
hydrogen = 22.17468 / 342.2921 = 0.064783 = 6.5%
oxygen = 175.989 / 342.2921 = 0.514149 = 51.4%</span>
Answer:
The amount H2O produced is also halved
Explanation:
A strong acid as HCl reacts with a strong base as NaOH producing water and a salt, NaCl. The reaction is:
HCl + NaOH → NaCl + H₂O
<em>Where 1 mole of HCl reacts per mole of NaOH to produce 1 mole of water.</em>
<em />
That means, if the amount of HCl and NaOH is halved, the amount H2O produced is also halved because 1 mole of each reactant produce 1 mole of water